top of page
Writer's pictureEglė R.

Lieknėti sveikai - misija įmanoma!


Naujieji metai palengva įsibėgėja, ir dažnas iš mūsų susimąstome, ką šiemet darysime kitaip? Turbūt dažniausiai pasitaikantys Naujametiniai pažadai – maitinsiuosi sveikiau, pagaliau numesiu tas ,,rinkes“ nuo pilvo ir t.t. Tačiau juk taip sunku atsispirti dar vienam gardžiam kąsneliui... Ne veltui teigiama, kad: ,,Sveikata – išminčių honoraras“ (P. Ž. Beranžė). Taigi, kaip nepristigti energijos, motyvacijos ir savo tikslus išpildyti su kaupu? Ką daryti, kad pelnytu honoraru būtume patenkinti, o svarstyklių rodmenys verstų tik džiaugtis? Šiame straipsnyje aptarsime protarpinį badavimą – vieną iš būdų, norint sulieknėti sveikai ir nekenkiant organizmui.

Maisto perteklius – mūsų dienų rykštė


Maistas – pagrindinis mūsų gyvavimo šaltinis, kurio dėka augame, stiprėjame, jis turi įtakos absoliučiai visiems mūsų organizmo procesams. Per daugybę šimtmečių maisto kultūra kito, atsirado vis daugiau naujovių, tačiau pagrindinis bendras bruožas išliko – kad ir kas bebūtum, norėdamas išgyventi, privalai valgyti. Šiuolaikiniame pasaulyje žmogui nebereikia ilgai sukti galvą, iš kur gauti maisto. Parduotuvių lentynos tiesiog lūžta nuo produktų įvairovės. Žmonės įprato maistą vartoti greitai ir dideliais kiekiais. Nesvarbu, kad ilgai užtrukai darbe – visada yra galimybė maisto užsisakyti tiesiai į biurą ar į namus, jeigu nesinori gaminti – prašom, didieji prekybos centrai gali pasiūlyti gaminius kiekvienam skoniui: nuo daržo salotų iki netikro zuikio. Galima teigti, kad gyvename maisto industrijos epopėjoje, nes, pavyzdžiui, apie tokią valgio įvairovę žmogus, gyvenęs XIX amžiuje, galėjo tik pasvajoti.

Tačiau, kaip liaudies išmintis byloja – kiekviena lazda turi du galus. Šiuo atveju mes, būdami vartotojo rolėje, esame aptekę produktų pasiūla, tačiau kaip gyvi organizmai – neretai sau pakenkiame. Turbūt daugelis sutiktumėte, kad atsispirti saldumynams, riebiems patiekalams ar greitajam maistui būna sunku. Laikui bėgant net nepastebime, kad priaugome keletą ar netgi daugiau nereikalingų kilogramų. To pasekmės – ne tik didesnės kūno apimtys, bet ir dažnai suprastėjusi sveikatos būklė. Bene žinomiausias Lietuvos medikas – profesorius Alvydas Unikauskas, teigia: ,,Turime suprasti, kad organizmas prisitaikė prie dviejų būdų gauti energiją: iš gliukozės arba iš riebalų. Aplinkybės, kada naudojama viena ir kada naudojama kita, absoliučiai priklauso nuo mūsų mitybos įpročių“. Gydytojas sutinka su nuomone, kad maisto perteklius – viena iš pagrindinių nutukimo ir prastos sveikatos priežasčių. Taigi, ką daryti, norint padailinti figūros linijas, pagerinti bendrą organizmo savijautą, nealinant savęs drastiškomis dietomis bei neturint laiko lieti prakaito sporto salėje?

Protarpinis badavimas – šiuolaikinis pasninkas


Dr. Alvydas Unikauskas pastebi, kad protarpinis badavimas - tikras stebuklas, norint efektyviai numesti svorio, tuo pačiu nepakenkiant organizmui. Mediko teigimu, ji pats seniau svėrė netgi 120 kilogramų. Dėka šio mitybos metodo, jam pavyko atsikratyti didelio antsvorio. Pagal portalo lrt.lt medžiagą, gydytojas pabrėžia, kad: ,,(...) Toks badavimas gali suteikti visas įmanomas naudas organizmui, kokias tik įsivaizduojate: nuo dailesnių kūno linijų, širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos, sumažėjusios vėžinių susirgimų rizikos, iki galimybės pataisyti savo genus ir šviesaus ilgaamžiškumo, kalbu apie šviesų protą“. Anot profesoriaus, visiškai nebūtina mažinti kalorijų kiekio ar apskritai mesti valgyti. Ne veltui medikas šį svorio metimo būdą prilygina pasninkui. Jis rekomenduoja visas reikalingas dienos normos kalorijas suvartoti per 8, 6 ar netgi 4 valandas. Likusį paros laiką leidžiame kūnui ilsėtis. Ilgas nevalgymo laikas būtinas tam, kad ląstelės galėtų gaminti energiją iš organizme esančių riebalų, o tai nėra įmanoma, jei skrandis dažnai užkemšamas valgiu. Protarpinis badavimas padeda organizmui išsivalyti.


Ar protarpinis badavimas tiks mano organizmui?


Turbūt daugelis susimąstėte, per gražiai skamba, kad būtų tiesa, taip? Juk kas tinka vienam, nebūtinai tiks man? Profesorius A. Unikauskas pritaria nuomonei, kad svarbu įsiklausyti į savo kūno siunčiamus signalus: ,,Kiti sako, kad valgyti reikia penkis kartus ir žmonėms tai yra labai stipriai įteigta. Negaliu sakyti, kad tai – neteisinga. Manau, kad tai irgi teisinga, bet – nebūtinai teisinga visiems“, teigia medikas. Tačiau, svarbu paminėti, kad šis protarpinio badavimo metodas tinkamas netgi sergantiems I ar II tipo diabetu. Toks pasninkavimas padidina ląstelių jautrumą insulinui, ko dėka jis greičiau įsisavinamas. Turbūt sutiksite, kad pliusų tokiame mitybos režime tikrai daugiau nei pakankamai. Belieka tik išbandyti ir įsitikinti.

Žymus XVIII a. – XIX a. vokiečių – žydų politinis rašytojas ir satyrikas Liudvikas Bernė teigė, kad: ,,Egzistuoja tūkstantis ligų, bet sveikata – tik viena“. Puoselėkite savo sveikatą ir kūną, mylėkite ir rūpinkitės abiem vienodai. Skirkite laiko sau. Nė kiek neabejotina, kad greitu metu pajusite žymų skirtumą: tapsite lieknesni, žvalesni, o svarbiausia – patenkinti savimi.

Parengė Eglė Ribinskienė

Prof. citatos ir komentarai - portalo lrt.lt šaltiniai.

2020 01

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page